Wybrane aspekty indywidualnego udziału społeczeństwa w postępowaniach wymagających udziału społeczeństwa

Michał Kiedrzynek

Streszczenie w języku polskim


Polski prawodawca poświęca wiele uwagi zarówno prawnym aspektom prowadzenia działalności gospodarczej, jak i ochronie środowiska. Wielokrotnie dochodziło na tym tle do sporów pomiędzy przedsiębiorcami a społecznością. Dla zagwarantowania możliwości udziału społeczeństwa w ochronie środowiska ustawodawca uchwalił ustawę z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Przewiduje ona dwie możliwości udziału społeczeństwa w ochronie środowiska. Powszechnie znaną formą jest udział zrzeszeń obywateli w formie organizacji ekologicznych. Z punktu widzenia obywatela istotniejszy jest udział indywidualny, dzięki któremu każdy ma możliwość wzięcia udziału w postępowaniu administracyjnym lub w opracowywaniu dokumentu. Jednak nie wszystkie przepisy zostały klarownie sformułowane, co może rodzić problemy w stosowaniu ustawy.


Słowa kluczowe


organizacje ekologiczne; postępowanie administracyjne; działalność gospodarcza; ochrona środowiska

Pełny tekst:

PDF

Bibliografia


Adamiak B., Borkowski J., Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz, Warszawa 2017.

Bukowski Z., Sygit B., Udział społeczeństwa w postępowaniach administracyjnych w sprawach ochrony środowiska, „Casus” 2010, nr 3.

Fogel A., Środowiskowe aspekty uprawnień społeczeństwa w sporządzaniu studiów uwarunkowań i planów miejscowych, „Samorząd Terytorialny” 2010, nr 5.

Gruszecki K., Komentarz do art. 36, [w:] Komentarz do ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, LEX/el. 2020.

Kościuk D., Komentarz do art. 29, [w:] Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Komentarz, red. T. Filipowicz, Legalis 2020.

Łaszczyca G., Pojęcie rozprawy administracyjnej, [w:] Rozprawa administracyjna w ogólnym postępowaniu administracyjnym, Kraków–Warszawa 2008.

Marchaj R., Podstawowe typologie konsultacji społecznych, [w:] Samorządowe konsultacje społeczne, Warszawa 2016.

Rakoczy B., Komentarz do art. 36, [w:] Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Komentarz, Warszawa 2010.

Stankiewicz R., [w:] Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz, red. R. Hauser, M. Wierzbowski, Warszawa 2018.

Wierzbowski M., Szubiakowski M., Wiktorowska A., Postępowanie administracyjne – ogólne, podatkowe, egzekucyjne i przed sądami administracyjnymi, Warszawa 2017.




DOI: http://dx.doi.org/10.17951/ppa.2023.6.89-100
Data publikacji: 2024-04-30 16:20:40
Data złożenia artykułu: 2023-10-30 08:08:13


Statystyki


Widoczność abstraktów - 273
Pobrania artykułów (od 2020-06-17) - PDF - 78

Wskaźniki



Odwołania zewnętrzne

  • Brak odwołań zewnętrznych


Creative Commons License
Powyższa praca jest udostępniana na lcencji Creative Commons Attribution 4.0 International License.