Normatywne podstawy reintegracji środowiska rodzinnego osoby uzależnionej od alkoholu w postępowaniu wykonawczym w sprawach rodzinnych i opiekuńczych
Streszczenie w języku polskim
Osoba nadużywająca nałogowo alkoholu w sposób destrukcyjny dostarcza pozostałem członkom rodziny wielu problemów życiowych, finansowych i emocjonalnych. W ten sposób na całą rodzinę oddziałuje istnienie problemu uzależnienia od alkoholu. Osoby, które ją tworzą, w związku z nałogiem jednej z nich rezygnują ze swoich pragnień, dążeń, zamierzonych celów, a zatem z własnej samorealizacji. Wszystkie te osoby stają się w swoisty sposób współuzależnione od postępowania alkoholika. Współuzależnienie posiada wymiar zarówno emocjonalny, jak i społeczny, stanowi bowiem punkt wyjścia dla wszelkich postaw i zachowań członków rodziny. Rodzina w ten sposób staje się dysfunkcjonalna, a relacje, jakie w niej panują, negatywnie oddziałują na osobowość tak dorosłych członków rodziny, jak i wzrastających w niej małoletnich dzieci. W konsekwencji tej sytuacji organy władzy publicznej zgodnie z art. 71 ust. 1 i 2 oraz art. 72 ust. 1 Konstytucji RP są obowiązane udzielić rodzinie odpowiedniej pomocy. Wymienione regulacje zawarte w ustawie zasadniczej, jaką jest Konstytucja RP, znajdują doprecyzowanie w aktach prawnych niższego rzędu, wyznaczając tym samym dalszy zakres obowiązków sądu opiekuńczego i instytucji pomocowych z nim współpracujących w toku postępowania wykonawczego. Uzależnienie jednego z członków rodziny od alkoholu, zgodnie z intencją ustawodawcy wyrażoną treścią art. 569 § 2 KPC, a w szczególności art. 23 ust. 1 i ust. 2 PAU oraz art. 100 § 1 KRO, wyznacza płaszczyznę obowiązków sądu opiekuńczego, do których należy niwelowanie negatywnych następstw uzależnienia alkoholowego jako problemu dotykającego małżonka i dzieci osoby uzależnionej.
Słowa kluczowe
Pełny tekst:
PDFBibliografia
Cierpiałkowska, L., Ziarko, M. (2012). Psychologia uzależnień – alkoholizm. Warszawa: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne.
Cermak, T., Rutzky, J. (2011). Czas na wyleczenie. Podręcznik. Stopnie wyzdrowienia dla dorosłych dzieci alkoholików. Kielce: Wydawnictwo Charaktery.
Dz.U. z 1982 r. Nr 35, poz. 230 ze zm.
Dz.U. z 2001 r. Nr 97 poz.1063 z późn.zm.
Dz.U. z 2015 r. poz. 2316 ze zm. Dalej: RegSP.
Grzegorzewska, I. (2011). Dorastanie w rodzinach z problemem alkoholowym. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.
Górniak, L., Józefik, B. (2003). Ewolucja myślenia systemowego w terapii rodzin. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Hołyst, B. (1997). Wiktymologia. Warszawa: Wydawnictwo Prawnicze PWN.
Hołyst, B. (2009). Kryminologia. Warszawa: LexisNexis.
Horny-Cieślak, M. (2018). Orzekanie oraz wykonywanie obowiązku leczenia odwykowego z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Prawo w działaniu. Sprawy cywilne, 33, 76-110.
Kuć, M. (2013). Kryminologia. Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck.
Kurza, K. (2003). Współuzależnienie a strategie radzenia sobie ze stresem. Terapia uzależnienia i współuzależnienia, 31(4).
Margasiński, A. (2011). Rodzina alkoholowa z uzależnionym w leczeniu. Kraków: Oficyna Wydawnicza "Impuls".
Pacewicz, A. (1994). Dzieci alkoholików jak je rozumieć, jak im pomagać. Warszawa: Agencja Informacji Użytkowej "Bivar".
Ryś, M. (2001). Systemy rodzinne. Metody badań struktury rodziny pochodzenia i rodziny własnej. Warszawa: Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej.
Senator, D. (2012). Bliskość w rodzinie. Więzi w dzieciństwie a zaburzenia w dorosłości. Warszawa: Wydawnictwo Scholar.
Skrzydło-Niżnik, I. (2013). Komentarz do art. 23 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. LexOmega, (03).
Smyczyński, T. (red.). (2014). Prawo rodzinne i opiekuńcze.Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck.
Strzebinczyk, J. (2014). Władza rodzicielska. W: T. Smyczyński (red.), System Prawa Prywatnego (T. 12: System Prawa Prywatnego). Warszawa: C. H. Beck.
Sztander, W. (2006). Poza kontrolą. Warszawa: Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Woronowicz, B. (2009). Uzależnienia: geneza, terapia, powrót do zdrowia. Warszawa: Wydawnictwo Edukacyjne Parpamedia.
Zaborek, M. (2012, 8 marzec). RODK – Opinia Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno – Konsultacyjnego (aktualnie opinia Opiniodawczego Zespołu Specjalistów Sądowych) w sprawach o uregulowanie kontaktów z dzieckiem, rozwód, ustalenie miejsca pobytu dziecka oraz w sprawach dotyczących władzy rodzicielskiej. [Wpis na blogu] Pobrane z: https://rozwodyialimenty.pl/rodk-opinia-rodzinnego-osrodka-diagnostyczno-konsultacyjnego-sprawach-o-uregulowanie-kontaktow-dzieckiem-rozwod-ustalenie-miejsca-pobytu-dziecka-oraz-sprawach-dotyczacych-wladzy-rodzicielskie/
Żak, P. (2003). Gdzie się podziało moje dzieciństwo: o dorosłych dzieciach alkoholików. Kielce: Charaktery.
Data publikacji: 2020-07-03 01:39:53
Data złożenia artykułu: 2020-06-28 12:56:03
Statystyki
Wskaźniki
Odwołania zewnętrzne
- Brak odwołań zewnętrznych
Prawa autorskie (c) 2020 Daniel Jakimiec
Powyższa praca jest udostępniana na lcencji Creative Commons Attribution 4.0 International License.