Struktura demograficzno-społeczna i rynek pracy w Polsce Wschodniej w świetle statystyk. Wybrane zagadnienia
Biruta Skrętowicz, Michał Wójcik
Streszczenie w języku polskim
Przedmiotem opracowania, opartego na publikacjach i zasobach internetowych GUS, jest analiza aktualnej struktury demograficznej i wybranych elementów rynku pracy charakteryzujących wyodrębniony, zwarty obszar określany mianem Polski Wschodniej. W jego skład wchodzi pięć województw, cztery: lubelskie, podlaskie, podkarpackie i świętokrzyskie należące administracyjnie do Regionu Wschodniego i piąte warmińsko-mazurskie, będące jednostką administracyjną Regionu Północnego. Wymienione województwa zajmujące trzecią część powierzchni kraju i zamieszkiwane przez piątą cześć ogółu ludności Polski, należą do najbardziej zmarginalizowanych pod względem przestrzennym, ekonomicznym i społecznym regionów naszego kraju. W wyniku przeprowadzonej analizy stwierdzono, iż w okresie objętym obserwacją, w województwach Polski Wschodniej, zarówno dostępność przestrzenna, jak i struktura ludności wg wieku (skutkująca m.in. najwyższymi w skali kraju wskaźnikiem obciążenia demograficznego) podobnie jak struktura zatrudnienia (wysoki udział pracujących w rolnictwie, niski w usługach rynkowych) czy wartości obu stóp bezrobocia nie stwarzają optymistycznej perspektywy rozwoju. Niebagatelne zagrożenie stanowią założenia polityki regionalnej państwa, lansujące model polaryzacyjno-dyfuzyjny, faworyzujący tzw. lokomotywy wzrostu, czyli województwa najbogatsze, co oznacza dalszą marginalizację województw najsłabszych.
Słowa kluczowe
Polska Wschodnia; zróżnicowanie regionalne; struktury demograficzne
Bibliografia
Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego , dostęp: 15 grudnia 2012.
Boni, Michał (red.). 2009. Polska 2030. Wyzwania rozwojowe. Warszawa: Kancelaria Rady Ministrów.
Kabaj, Mieczysław. 2000. Program przeciwdziałania ubóstwu i bezrobociu. Warszawa: IPiSS.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011. Raport z wyników. 2012. Warszawa: GUS. Regiony Polski. 2012. Warszawa: GUS.
Rocznik Demograficzny. Różne lata. Warszawa: GUS.
Skrętowicz, Biruta i Wójcik Michał. 2010. Województwa Polski Wschodniej - marginalizacji ciąg dalszy. "Annales UMCS Sectio I Philosophia-Sociologia", VOL.XXXIII2008, s. 109-126.
Statystyki Rynku Pracy Publicznych Służb Zatrudnienia , dostęp: 15 grudnia 2012.
Data publikacji: 2020-11-14 19:33:25
Data złożenia artykułu: 2020-11-14 13:52:35
Statystyki
Widoczność abstraktów - 676
Pobrania artykułów (od 2020-06-17) - PDF - 141
Wskaźniki
Odwołania zewnętrzne
- Brak odwołań zewnętrznych
Prawa autorskie (c) 2020 Biruta Skrętowicz, Michał Wójcik
Powyższa praca jest udostępniana na lcencji
Creative Commons Attribution 4.0 International License.