Wybrane aspekty funkcjonowania osób z niepełnosprawnością w rolach rodzicielskich

Beata Górnicka

Streszczenie w języku polskim


Rodzicielstwo postrzegane bywa jako dar lub jako obowiązek. W każdym przypadku jest odpowiedzialnością rodzica (dorosłego człowieka) za dziecko, któremu należy stworzyć warunki jak najpełniejszego rozwoju i osiągania szczęścia we własnym życiu. Jednocześnie rodzicielstwo daje człowiekowi możliwość dopełnienia własnego szczęśliwego losu. Czy każdy jednak może się do rodzicielstwa dobrze przygotować i dobrze je wypełnić? Obecnie dość często stawia się pytanie o prawo osób niepełnosprawnych do rodzicielstwa. Społeczeństwa, deklarując niezbywalność i równość praw osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością, w obliczu zagadnienia posiadania dzieci przez osoby niepełnosprawne (zwłaszcza z niepełnosprawnością intelektualną) nie są już tak jednoznacznie zgodne. Tym właśnie dylematom poświęcone są rozważania zawarte w niniejszym artykule. Autorka ukazuje historie niepełnosprawnych rodziców, ich dylematy oraz problemy, z jakimi borykają się na co dzień. Zwraca uwagę na „cienie”, ale i „blaski” rodzicielstwa osób niepełnosprawnych.


Słowa kluczowe


rodzicielstwo; osoby z niepełnosprawnością; historie rodziców z niepełnosprawnością

Pełny tekst:

PDF

Bibliografia


Brągiel J. (2012), Znaczenie przemian społecznych dla współczesnego rodzicielstwa, [w:] J. Brągiel, B. Górnicka (red.), Rodzicielstwo w kontekście współczesnych przemian społecznych, Opole: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego.

Górnicka B. (2014), Rodzicielstwo w niepełnosprawności – to jest możliwe ?! Analiza przypadków, [w:] J. Brągiel, B. Górnicka (red.), Rodzicielstwo w obliczu niepełnosprawności i zaniedbania, Opole: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego.

Kirenko J. (2012), Seksualność osób z niepełnosprawnością, „Biuletyn Obserwatorium Integracji

Społecznej ROPS w Lublinie”, 2.

Niepełnosprawność w liczbach. Dane demograficzne, Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, por.: http://www.niepelnosprawni.gov.pl/niepelnosprawnosc-w-liczbach-/danedemograficzne/; [dostęp: 15-06-2013].

Obuchowska I. (2008), Dzieci niepełnosprawne intelektualnie w stopniu lekkim, [w:] I. Obuchowska (red.), Dziecko niepełnosprawne w rodzinie, Warszawa: Wyd. WSiP.

Podgórska-Jachnik D. (2013), Problem ojcostwa w kontekście niepełnosprawności z perspektywy naukowej, [w:] M. Rydzewski (red.), Ja ojciec, Warszawa: Wyd. Fundacja „Otwórz Oczy”.

Postek H. (2011), Między biologią a etyką – seksualność osób niepełnosprawnych, „MEDI – Forum Opieki Długoterminowej”, 1. http://www.dps.pl/domy/index.php?rob=radar &dzial=8&art=1549; [dostęp: 30-06-2013].




DOI: http://dx.doi.org/10.17951/j.2015.28.1.99
Data publikacji: 2015-09-02 09:42:49
Data złożenia artykułu: 2015-09-02 09:05:43


Statystyki


Widoczność abstraktów - 1475
Pobrania artykułów (od 2020-06-17) - PDF - 7708

Wskaźniki



Odwołania zewnętrzne

  • Brak odwołań zewnętrznych


Prawa autorskie (c) 2015 Beata Górnicka

Creative Commons License
Powyższa praca jest udostępniana na lcencji Creative Commons Attribution 4.0 International License.